|
Aspis Liv får ny ägare: Moderna Försäkringar Liv |
|
Enligt ett pressmeddelande från Finansinspektionen (2009-12-11) kommer Moderna Försäkringar Liv att bli ny ägare till Aspis Liv.
Finansinspektionen uttalar stor tillfredsställe över avtalet som innebär att Moderna Försäkringar Liv tar över ”allt”, dvs försäkringstagare, personal och system.
Avtalet innebär också att Moderna Försäkringar Liv kommer att hantera utbetalningarna till de försäkringstagare som idag är sjuka liksom erbjuda de friska försäkringstagarna en ny försäkringslösning.
Säkra har kontinuerligt följt Finansinspektionens agerande i ärendet och parallellt fört en aktiv dialog med olika försäkringsbolag för att säkerställa en stabil och långsiktig lösning för de Säkra-kunder som idag har försäkring tecknad i Aspis Liv. Det är därför med stor tillfredsställe som vi tagit del av Finansinspektionens val av ny ägare, då Moderna Försäkringar Liv väl uppfyller våra krav.
I och med att Moderna Försäkringar Liv går in som ny ägare kommer det inte längre vara nödvändigt för de av våra kunder som har försäkring i Aspis Liv att söka ny försäkringsgivare, eftersom övertagandet kommer att ske automatiskt.
Göran Torehall VD Säkra AB Telefon 08-545 191 41
Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar. Du måste tillåta Javascript för att visa e-postadressen
|